LAFIT
LAFIT SKYLINE 6060 WH LED Profile Suspended Round Profile 9W/FT 3000K LFPF6060D2.0
₹1298
₹779
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The LAFIT SKYLINE 6060 delivers 9W/FT of premium outdoor illumination with 3000K Warm White color temperature and a precision 120° beam angle. This White finished suspended profile light measures Ø60mm, Length 2 Mtr and meets IP-20 ingress protection. Suited for monuments, facades, and feature walls.
Specification
| Type | Suspended Round Profile |
| Wattage/Power | 9W/FT |
| Voltage | 24V DC |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3000K |
| Mounting Options | Pendant |
| Led Make | Bridgelux |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø60mm, Length 2 Mtr |
| Specification | CRI Ra>80, Length 2Mtr, Bridgelux LED, Suspended Profile, Round shape |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Entrance – Workspace: Reception, Conference Room, Corporate Office – RETAIL: Art Galleries, Watch Store, Choco boutique – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories