LAFIT
LAFIT Xenon BK Outdoor Linear Light Outdoor Xenon Linear 12W 3000K LFFC121A
₹16609
₹9965
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Architecturally refined, the LAFIT Xenon LFFC121A brings 12W of 3000K Warm White brilliance to outdoor spaces. The Black finished housing measures L1000 x W16 x H28 mm with 120° beam projection and IP-65 ingress protection. Engineered for monument lighting and landscape highlights.
Specification
| Type | Outdoor Xenon Linear |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 24V DC |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3000K |
| Mounting Options | Surface |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L1000 x W16 x H28 mm |
| Specification | 12W Outdoor Linear Light, IP-65, CRI Ra≥80, 120° Beam, LFFC121A |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Porch, Backyard, Entrance – Public Spaces: Monuments, Pathways, Public Parks – RETAIL: Art Galleries, Watch Store |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL46 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL46-BK-GUN BK
Price on Request
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL56 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL56-BK-GUN BK
Price on Request
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL76 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL76-BK-GUN BK
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories