N.Decor
N.Decor NL-DCL-006 RGD Decorative Floral Acrylic LED 3in1 NL-DCL-006
₹18141
₹14513
20% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Neptune Lights NL-DCL-006 (NL-DCL-006) decorative ceiling light crafted from premium Aluminum+Acrylic. Featuring a stunning Rose Gold finish, this surface-mounted fixture measures 400mm. With 3-in-1 tunable CCT (3000K/4000K/6500K), switch between warm, natural, and daylight tones to match any mood. Ideal for modern interiors seeking a blend of elegance and functionality.
Specification
| Type | Floral Acrylic |
| Wattage/Power | LED |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | RGD |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3in1 |
| Mounting Options | Surface |
| IP rating | NO |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 400mm |
| Specification | Material: Aluminum+Acrylic, Power: LED, Dimensions: 400mm |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom – Workspace: Reception, Private Cabin – Restaurants: Lounge Area, Private rooms |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories