N.Decor
N.Decor NL-DHL-080 GD+AMBER Decorative Round with Amber Glass LED 3000K NL-DHL-080
₹10266
₹7186
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Add a touch of sophistication with the Neptune Lights NL-DHL-080 pendant light. This pendant-mounted fixture features a Gold + Amber Glass finish with iron+glass build quality. Dimensions: (1)7×25 (2)7×4.5 (3)10×6 (4)20×18/58cm. Delivers 3000K Warm White illumination for flexible lighting design across residential and hospitality spaces.
Specification
| Type | Round with Amber Glass |
| Wattage/Power | LED |
| Body Color | GD+AMBER |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3000K |
| Mounting Options | Pendant |
| IP rating | NO |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | (1)7×25 (2)7×4.5 (3)10×6 (4)20×18/58cm |
| Specification | LED, Iron+Glass, 3000K CCT, (1)7×25 (2)7×4.5 (3)10×6 (4)20×18/58cm |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Entrance – Restaurants: Reception, Private rooms, Lounge Area – RETAIL: Art Galleries, Watch Store |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories