N.Decor
Neptune Lights 01096/3B BK Linear Bar/Linear 40W - NO
₹21063
₹16850
20% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
01096/3B from Neptune Lights delivers Bar/Linear pendant styling in a BK Iron body. 40W power consumption. Measuring 260*865mm, this light creates a statement above dining rooms and lounge spaces spaces.
Specification
| Type | Bar/Linear |
| Wattage/Power | 40W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | BK |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Mounting Options | Pendant |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 260*865mm |
| Specification | Power: 40W | Base: NO | Material: Iron | IP: IP20 |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Kitchenroom – Workspace: Corporate Office, Reception – Restaurants: Reception, Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories