N.Decor
Neptune Lights 5070 GD LED Organic 40W 3K/4K/6K NO
₹11977
₹9582
20% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Transform your interiors with the Neptune Lights 5070, a Organic pendant light in GD. Built with quality Aluminum + Acrylic, it offers elegant light scattering for cozy spaces. Sized at 480mm, perfect for living rooms, dining areas, and hotel lobbies.
Specification
| Type | Organic |
| Wattage/Power | 40W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | GD |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tunable |
| Light Color | 3K/4K/6K |
| Mounting Options | Pendant |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 480mm |
| Specification | Material: Aluminum + Acrylic | Power: 40W | Voltage: 220-240V | IP: IP20 |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Bedroom, LIVING ROOM, Dining room – Restaurants: Lounge Area, Private rooms, Reception |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories