N.Decor
Neptune Lights 9001-300 SP GD+Amber Decorative Globe - 3K 9001-300 SP
₹22420
₹17936
20% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The Neptune Lights 9001-300 SP brings modern elegance with its Iron+Glass pendant design. GD+Amber body, 300mm dimensions. 3000K Warm White illumination Suited for residential and dining.
Specification
| Type | Globe |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | GD+Amber |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Pendant |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 300mm |
| Specification | LED 3000K, GD+Amber, Iron+Glass, 300mm |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room – Restaurants: Lounge Area, Reception – Workspace: Waiting Area, Reception |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories