Description
Philips Surface COB 12W combines style with performance. COB light source delivers 6500K Daylight output with - focused beam. Round finish, surface installation. Dimensions: 70x70x127. CRI 80, premium aluminium, 20,000 hours life, 2.5kV surge protection, flicker-free. Recommended for upscale environments.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | BK |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 6K |
| Lumens | 1020lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Philips |
| IP rating | NO |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 70x70x127 |
| Specification | 12W, 1020lm, CRI 80, Aluminium |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Kitchenroom Workspace: Corporate Office, Reception RETAIL: Watch Store, Hyper Market |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights WH Decorative Dome Shape with Wood Inner 13W 4K 7531/350
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights BRAVO MATT BK COB Cylinder 15W 5K BRAVO-15W-MATT BK-5K
Price on Request
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories