CHANGI
CHANGI SKOTA 7.2W Ceiling Light Matte Copper Decorative Dome Dome with Crystal Cylinder 7.2W 3K CH C-2307-7.2W
₹40297
₹28208
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
CHANGI SKOTA CH C-2307-7.2W 7.2W ceiling light, a refined surface-mounted fixture in Matte Copper. Crafted from steel and glass for soft 3000K Warm White illumination at 771 Lm. Compact φ334x210mm profile suits bedrooms, entrances, and pantry areas.
Specification
| Type | Dome with Crystal Cylinder |
| Wattage/Power | 7.2W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Matte Copper |
| Beam angle | 60° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 771 Lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ334x210mm |
| Specification | 7.2W | 3K | φ334x210mm | 771 Lm |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room, Entrance – Workspace: Reception, Private Cabin – Restaurants: Reception, Private rooms, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories