GEN by CHANGE
GEN by CHANGE CITMO Dark Grey Facade Spot Square Cube Body 5W 3K CH 2354-1x5W
₹2596
₹1817
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Weather-resistant CITMO 5W outdoor fixture from GEN by CHANGE, rated IP54 and finished in Dark Grey. 38° beam optics distribute 500 Lm of 3000K Warm White light across exterior walls, garden features, or building entrances. Durable 112x65x130mm body withstands rain and dust.
Specification
| Type | Square Cube Body |
| Wattage/Power | 5W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Dark Grey |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Single Direction |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 500Lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | BridgeLux |
| IP rating | IP54 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 112x65x130mm |
| Specification | 5W | 3000K | BridgeLux | 500Lm | 38° | IP54 | Single Direction | Aluminium + Glass |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Porch, Entrance, Backyard – Public Spaces: Pathways, Monuments – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Porch
GEN by CHANGE
GEN by CHANGE CITMO Dark Grey Facade Spot Square Cube Body 2x5W (10W) 3K CH 2354-2x5W
₹2395
₹3422
Expert Pick for Porch
GEN by CHANGE
GEN by CHANGE TRUSS Dark Grey Bulkhead Round Bulkhead 18W 3K CH 2141-18W-RD
₹4337
₹6195
Expert Pick for Porch
GEN by CHANGE
GEN by CHANGE PRATO Dark Grey Lantern Style Rectangular Diffuser 12W 3K CH 2358-12W
₹2850
₹4071
Expert Pick for Porch
GEN by CHANGE
GEN by CHANGE GRIYA Dark Grey Up-Down Light Compact Sphere 2x3W (6W) 3K CH 2357-2x3W
₹1239
₹1770
Expert Pick for Porch
GEN by CHANGE
GEN by CHANGE CIARA Dark Grey Facade Spot Round Cylindrical Body 5W 3K CH 2353-1x5W
₹1611
₹2301
Expert Pick for Porch
GEN by CHANGE
GEN by CHANGE RIBBON Dark Grey Decorative Adjustable Ball Head 9W 2.7K RIBBON-9W
₹4295
₹6136
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories