GEN by CHANGE
GEN by CHANGE MODULE COB BK COB Module Round Aluminium Module 5W 3K MODULE COB-5W
₹885
₹620
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Precision-built MODULE COB 5W COB module delivers 500 Lm of 3000K Warm White illumination through 36° beam optics. Bridgelux LED chip with CRI ≥80 ensures accurate colour rendering. Compatible with standard COB housings for downlight, spot, and accent applications.
Specification
| Type | Round Aluminium Module |
| Wattage/Power | 5W |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 500Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Bridgelux |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | ф50x55mm |
| Specification | 5W | 3000K Warm White | Bridgelux | CRI ≥80 | 500Lm | 36° |
| Industry | RESIDENTIAL, RETAIL, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom – RETAIL: Watch Store, Toy Shop, Art Galleries – Workspace: Corporate Office, Reception |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories