LAFIT
LAFIT Adora Black Surface Mount Round Hemisphere 3.5W 3K LFWL044-3.5W
₹4868
₹2921
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Step into refined outdoor design with the LAFIT Adora 3.5W foot light in Black. Delivering 3K warm glow at a 17° beam, this IP65-rated fixture (Ø120mm x 53mm) graces gardens, walkways, and entrance walls beautifully.
Specification
| Type | Round Hemisphere |
| Wattage/Power | 3.5W |
| Voltage | 230V AC |
| Body Color | Black |
| Beam angle | 17° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Surface |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø120mm x 53mm |
| Specification | CRI Ra ≥80, Surface Wall Mount |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Porch, Backyard, Entrance – Public Spaces: Pathways, Botanical Garden, Public Parks |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories