LAFIT
LAFIT Asya White Edge-Lit Square 36W 60K LFPL524A
₹6490
₹3894
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT Asya 36W ultra-slim LED panel in White delivering uniform 6500K Daylight 120° illumination. Edge-lit SQ.595mm x 10mm construction with IP20 rating. Ideal for offices, classrooms, and clinical environments.
Specification
| Type | Square |
| Wattage/Power | 36W |
| Body Color | White |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 60K |
| Cut Hole size | SQ.595mm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Bridgelux |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 3 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | SQ.595mm x 10mm |
| Specification | CRI Ra >80, 120° beam, Edge-lit |
| Industry | Workspace, Institutions, Hospitals |
| Type of rooms | Workspace: Corporate Office, Conference Room, Co-working space, Private Cabin – Institutions: Schools, Colleges, Labs – Hospitals: Waiting Area, Conference Room, Common Room |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
PASOLITE
PASOLITE Back-Lit Surface Panel Light WH SMD Back-Lit Square 10W 3K LDL 381
Price on Request
Expert Pick for Entrance
PASOLITE
PASOLITE Sensor Panel Light (Motion PIR) WH SMD Round 18W 3K-4.5K-6K LDL 057
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories