Description
Upgrade illumination using the LAFIT Convex GU10 Spot Bulb: 7W, White finish, 3000K Warm White tone, 38° beam. Footprint Ø50mm x 55mm. Excellent for track lights, recessed downlights, and spotlight fixtures requiring GU10 base.
Specification
| Type | GU10 Bulb |
| Wattage/Power | 7W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | GU10 |
| Smart Features | Triac Dimmable |
| Light Color | 3K |
| Led Make | Epistar |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø50mm x 55mm |
| Specification | GU10 Base | LED: Epistar | CRI Ra>80 | GU10 Bulb - Triac Dimmable | MOQ 20 |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room, Study Room – Workspace: Corporate Office, Reception, Private Cabin – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories