LAFIT
LAFIT Groovemax Gray LED Street Aluminium Street Light 24W 6K/3K LFST1026B
₹1109
₹666
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Deliver uniform street-level illumination with the LAFIT Groovemax 24W Gray luminaire. 145° beam, IP65 ingress protection, 6K/3K CCT, and a sturdy L265 x W110 x H54 housing pole-mounted for boulevards and lanes alike.
Specification
| Type | Aluminium Street Light |
| Wattage/Power | 24W |
| Voltage | 230V AC |
| Body Color | Gray |
| Beam angle | 145° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 6K/3K |
| Mounting Options | Pole |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L265 x W110 x H54 |
| Specification | Wide-angle aluminium street luminaire |
| Industry | Public Spaces, RESIDENTIAL, Manufacturers |
| Type of rooms | Public Spaces: Pathways, Market Streets, Public Parks – RESIDENTIAL: Entrance, Backyard – Manufacturers: Metal Fabrication unit |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories