GEN by CHARGE
GEN by CHARGE STREET Sand Grey SMD Rectangle 30W 60K CH 5200-30W
₹2950
₹2065
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
GEN by CHARGE STREET 30W LED street light in Sand Grey aluminium delivers 2700 lumens for road and pathway illumination. IP65-rated housing, 100° asymmetric beam distribution, and cool 6000K Cool Daylight output. Dimensions: 300×55mm. Ideal for streets, car parks, and industrial perimeters.
Specification
| Type | Rectangle |
| Wattage/Power | 30W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Sand Grey |
| Beam angle | 100° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Pole-Mount |
| Light Color | 60K |
| Lumens | 2700 |
| Mounting Options | Pole Mount |
| Led Make | Epistar |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 300×55mm |
| Specification | 30W | 2700Lm | IP65 | CRI≥80 | 6000K | Pole neck 55mm |
| Industry | Public Spaces, Manufacturers |
| Type of rooms | Public Spaces: Market Streets, Pathways, Airport, Bus stand – Manufacturers: Metal Fabrication unit, Furniture unit |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories