GEN by CHARGE
GEN by CHARGE STREET Sand Grey SMD Rectangle 50W 60K CH 5200-50W
₹4425
₹3098
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The STREET 50W pole-mount street light emits 4500 lumens of 6000K Cool Daylight output at 100°. Sand Grey aluminium body with IP65 weatherproofing. Engineered for highways, residential streets, and commercial perimeters.
Specification
| Type | Rectangle |
| Wattage/Power | 50W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Sand Grey |
| Beam angle | 100° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Pole-Mount |
| Light Color | 60K |
| Lumens | 4500 |
| Mounting Options | Pole Mount |
| Led Make | Epistar |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 405×55mm |
| Specification | 50W | 4500Lm | IP65 | CRI≥80 | 6000K | Pole neck 55mm |
| Industry | Public Spaces, Manufacturers |
| Type of rooms | Public Spaces: Market Streets, Pathways, Airport, Bus stand – Manufacturers: Metal Fabrication unit, Furniture unit |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories