LAFIT
LAFIT Meanwell - Meanwell Constant Voltage Non-Dimmable 150W - LFPSMW0315048T
₹3393
₹2036
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The LAFIT LFPSMW0315048T 150W power supply is built for low-voltage LED installations, providing a stable 48V DC 48V 3.12A feed. Its L159 x W97 x H30 body with IP-20 ingress protection allows safe placement inside ceilings, cabinets, or service ducts. Constant Voltage Non-Dimmable Meanwell unit recommended for cove lighting, profile lights, and tunable strip systems.
Specification
| Type | Constant Voltage Non-Dimmable |
| Wattage/Power | 150W |
| Voltage | 48V DC |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| IP rating | IP-20 |
| Power | NO |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L159 x W97 x H30 |
| Specification | Output: 48V 3.12A; Dimensions: L159 x W97 x H30; IP: IP-20; Driver: Meanwell |
| Industry | RESIDENTIAL, RETAIL, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Kitchenroom, Poojaroom – RETAIL: Art Galleries, Watch Store, Choco boutique – Workspace: Reception, Corporate Office |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights End Cap Pair (SL3020F) - Silicone Profile Accessories - - - SL3020F
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Flexible Clip (SL1010) - Silicone Profile Accessories - - - SL1010
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Flexible Clip (SL1414) - Silicone Profile Accessories - - - SL1414
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories