LAFIT
LAFIT Melroy White Mini Spot Round 5W 60K LFSL1038R
₹649
₹389
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Subtle and effective: the LAFIT Melroy 5W cabinet light in White. 30° beam, 6500K Daylight colour, Ø45mm x 41mm dimensions. Ideal for shelving, display, and cabinet interiors.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 5W |
| Body Color | White |
| Beam angle | 30° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 60K |
| Cut Hole size | 40mm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Epistar |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 3 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø45mm x 41mm |
| Specification | CRI Ra >80, 30° beam, Recessed Cabinet Spot |
| Industry | RESIDENTIAL, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Kitchenroom, Dressingroom, Study Room, Pantry Room – RETAIL: Watch Store, Choco boutique, Art Galleries |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories