LAFIT
LAFIT Power Supply - Power Supply Constant Voltage Non-Dimmable 400W - LFPS40024I
₹3440
₹2064
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Designed for plug-and-play LED strip integration, the LAFIT LFPS40024I delivers 400W via 24V DC 24V 16.5A output. Robust L237 x W49 x H24 body, IP-20 protection, Lafit engineering. Constant Voltage Non-Dimmable unit recommended for hospitality lighting, gallery installations, modular ceiling coves, and tunable white configurations.
Specification
| Type | Constant Voltage Non-Dimmable |
| Wattage/Power | 400W |
| Voltage | 24V DC |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| IP rating | IP-20 |
| Power | NO |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L237 x W49 x H24 |
| Specification | Output: 24V 16.5A; Dimensions: L237 x W49 x H24; IP: IP-20; Driver: Lafit |
| Industry | RESIDENTIAL, RETAIL, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Kitchenroom, Poojaroom – RETAIL: Art Galleries, Watch Store, Choco boutique – Workspace: Reception, Corporate Office |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights End Cap Pair (SL3020F) - Silicone Profile Accessories - - - SL3020F
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Flexible Clip (SL1010) - Silicone Profile Accessories - - - SL1010
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Flexible Clip (SL1414) - Silicone Profile Accessories - - - SL1414
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories