LAFIT
LAFIT Pulse 80 - LED Driver Constant Voltage 12V 60W - PULSE100-12V
₹802
₹481
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT Pulse 80 60W Non-Dimmable Constant Voltage Power Supply (12V 5A). 80% rated power output for 12V LED strip lights and modules. Compact dimensions L131 x W52 x H27.25, IP20 rated. Reliable choice for low-voltage indoor strip installations.
Specification
| Type | Constant Voltage 12V |
| Wattage/Power | 60W |
| Voltage | 12V DC |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| IP rating | IP20 |
| Power | NO |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L131 x W52 x H27.25 |
| Specification | Constant Voltage 12V DC | 12V 5A | 80% Power |
| Industry | RESIDENTIAL, RETAIL, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Kitchenroom – RETAIL: Art Galleries, Watch Store – Workspace: Corporate Office, Reception |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights End Cap Pair (SL3020F) - Silicone Profile Accessories - - - SL3020F
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Flexible Clip (SL1010) - Silicone Profile Accessories - - - SL1010
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Flexible Clip (SL1414) - Silicone Profile Accessories - - - SL1414
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories