Description
Designed for architectural detail lighting, this LAFIT Russom 3W step light offers White aesthetics and 3K output. Compact SQ.60mm x 53mm build recesses neatly into walls. Ideal for residential corridors and hospitality spaces.
Specification
| Type | Square |
| Wattage/Power | 3W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | 43mm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Epistar |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | SQ.60mm x 53mm |
| Specification | 3W, SQ.60mm x 53mm, IP-20, CRI Ra>80, Epistar LED, Lafit Driver |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Entrance, Bedroom, Bathroom, Porch – Workspace: Corporate Office, Reception, Waiting Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories