LAFIT
LAFIT SKYLINE 3566 Black Suspended LED Profile Linear Profile 9W/FT 3K LFPF3566D2.4
₹962
₹577
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT SKYLINE 3566 aluminum LED strip channel (9W/FT) with Black finish for premium installations. Bridgelux LED chips emit 3000K Warm White at 120° beam angle. Dimensions: 35(W) x 66(H)mm. Excellent for under-cabinet, ceiling cove, and showcase lighting.
Specification
| Type | Linear Profile |
| Wattage/Power | 9W/FT |
| Voltage | 24V DC |
| Body Color | Black |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Pendant |
| Led Make | Bridgelux |
| IP rating | IP-20 |
| Power | yes |
| Warranty | 3 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 35(W) x 66(H)mm, Length: 2 Mtr |
| Specification | CRI: Ra >90, IP: IP-20, Length: 2 Mtr, Standard Dimmable |
| Industry | Workspace, RESIDENTIAL, Restaurants |
| Type of rooms | Workspace: Corporate Office, Conference Room, Reception – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room – Restaurants: Lounge Area, Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL46 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL46-BK-GUN BK
Price on Request
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL56 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL56-BK-GUN BK
Price on Request
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL76 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL76-BK-GUN BK
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories