LAFIT
LAFIT Skyline 5070 WH SMD Linear Pendant 40W 3K LFOF1109A
₹4797
₹2878
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT's Skyline 5070 combines White aesthetics with 40W efficiency. 3000K Warm White CCT, 120° beam, dim L1200 x W50 x H70. Recommended for office spaces, conference rooms, and educational institutions.
Specification
| Type | Linear Pendant |
| Wattage/Power | 40W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Pendant |
| Led Make | Bridgelux |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L1200 x W50 x H70 |
| Specification | Driver: Fulham/BAG | Beam: 120° | LED: Bridgelux | CRI: Ra>80 | IP-20 | CCT: 65K/40K/30K | Hanging Wire 1m |
| Industry | Workspace, Institutions, Hospitals |
| Type of rooms | Workspace: Corporate Office, Conference Room, Co-working space, Private Cabin, Reception – Institutions: Schools, Colleges, Labs – Hospitals: Waiting Area, Conference Room, Reception |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL46 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL46-BK-GUN BK
Price on Request
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL56 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL56-BK-GUN BK
Price on Request
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL76 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL76-BK-GUN BK
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories