CHANGI
CHANGI BALI Dark Grey Recessed Step Slim Linear 3W 3K CH 1311-3W
₹4838
₹3387
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
CHANGI BALI 3W recessed foot light in Dark Grey delivers 60 Lm lumens of subtle 3000K Warm White ground-level illumination at a 5° spread. Dimensions: 54×68×208mm. IP65 rated Aluminium construction. Perfect for staircases, corridor walls, and garden steps.
Specification
| Type | Slim Linear |
| Wattage/Power | 3W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Dark Grey |
| Beam angle | 5° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | 181×50×65mm |
| Lumens | 60 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 54×68×208mm |
| Specification | Aluminium, narrow 5° lens, mesmerizing slit output, CRI≥80 |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Entrance, Porch, Backyard – Public Spaces: Pathways, Art Galleries – Restaurants: Lounge Area, Reception |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories