CHANGI
CHANGI GARO BK Spot Light Round with Anti-Glare Cowl 8W 3K CH 2549-8W
₹5015
₹3511
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Transform outdoor spaces with the CHANGI GARO 8W spike spotlight featuring a BK aluminium body. Seoul Semiconductor LED produces 350lm of 3000K Warm White at a 36°/60° beam angle for precise directional lighting. IP65 weatherproof with Ø53×256mm spike with cowl, head 138mm dimensions, ideal for ground-mounted installation in gardens, pathways, and landscape settings.
Specification
| Type | Round with Anti-Glare Cowl |
| Wattage/Power | 8W |
| Voltage | DC 24V |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 36°/60° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Glare Control, Honeycomb Louver |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 350 |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Seoul Semiconductor |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø53×256mm spike with cowl, head 138mm |
| Specification | 8W | 3000K | IP65 | CRI≥80 | 36°/60° beam | Seoul Semiconductor LED | Anti-Glare Cowl |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Backyard, Porch, Entrance – Public Spaces: Botanical Garden, Pathways, Public Parks, Monuments |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories