Description
The CHANGI TOWER-P pole-mounted outdoor light brings 24W of efficient illumination with a Dark Grey aluminium body. Dimensions: Ø145×2000mm. Wide 360° dispersion at 1600 Lm lumens of 3000K Warm White suits driveways, plazas, and botanical gardens. IP54 rated for year-round outdoor use.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 24W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Dark Grey |
| Beam angle | 360° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | 360° Rotation |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 1600 Lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP54 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø145×2000mm |
| Specification | ADC12 Aluminium, IK07, CRI≥80, 360° illumination |
| Industry | Public Spaces, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | Public Spaces: Pathways, Public Parks, Botanical Garden – RESIDENTIAL: Backyard, Porch, Entrance |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories