LAFIT
LAFIT Angel Plus WH Linear COB Linear 20W 4K LFSL1122A
₹9493
₹5696
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Architectural-grade lighting with the LAFIT Angel Plus 20W linear spot in White. Multi-head trimless design pushes 4000K Natural White light at 38° beam. Body L300×W67×H50, requires 293×57mm cut-out.
Specification
| Type | Linear |
| Wattage/Power | 20W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tiltable |
| Light Color | 4K |
| Cut Hole size | 293×57mm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Osram |
| IP rating | IP-20 |
| Power | yes |
| Warranty | 5 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L300×W67×H50 |
| Specification | 20W, 38° beam, IP IP-20, CCT 4K, Tiltable |
| Industry | Workspace, RESIDENTIAL, RETAIL |
| Type of rooms | Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room, Co-working space – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Study Room – RETAIL: Art Galleries, Watch Store, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories