LAFIT
LAFIT Apex Black LED Flood Rectangular Slim Flood 50W 6K LFFL1193
₹1457
₹874
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Engineered for tough outdoor conditions, the LAFIT Apex 50W flood light (Black) features IP66 sealing, 90° beam spread, and 6K colour. L180 x W150 x H30 robust housing fits architectural, security, and commercial flood applications.
Specification
| Type | Rectangular Slim Flood |
| Wattage/Power | 50W |
| Voltage | 230V AC |
| Body Color | Black |
| Beam angle | 90° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 6K |
| Mounting Options | Surface |
| IP rating | IP66 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L180 x W150 x H30 |
| Specification | CRI Ra >80, Slim aluminium LED flood |
| Industry | Public Spaces, Manufacturers, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | Public Spaces: Stadium, Airport, Monuments – Manufacturers: Metal Fabrication unit, Glass Manufacturing unit – RESIDENTIAL: Backyard, Porch |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories