LAFIT
LAFIT Cande Pro WH COB Round 12W TW (3000K-6500K) LFDL854B
₹6617
₹3970
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Experience refined ceiling illumination with the LAFIT Cande Pro 12W downlight. This White fixture casts Tunable White (3000K-6500K) light through a 36° beam, with dimensions of Ø90mm x 75mm Cut-out: 80mm. Smart Zoom Downlight, Zigbee Tunable compatible. Suited for living rooms, hospitality spaces, and upscale retail outlets.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Zoom Downlight, Zigbee Tunable |
| Light Color | TW (3000K-6500K) |
| Cut Hole size | 80 |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Bridgelux Chip |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø90mm x 75mm |
| Specification | Wattage: 12W | Dim: Ø90mm x 75mm | Cut: 80mm | CRI: Ra>90 | IP: IP20 | Driver: Lafit | LED: Bridgelux Chip | MOQ: 12 |
| Industry | RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique – Workspace: Reception, Corporate Office, Private Cabin – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories