Description
The LAFIT Cronus 15W recessed-mount downlight pairs a White body with 4000K Natural White CCT output and a 110° beam spread. Sized at Ø170mm x 32mm Cut-out: 155mm. Integrated motion and daylight sensor for energy-efficient automation. A polished pick for offices, boutique stores, and premium home interiors.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 15W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 110° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Motion Sensor + Day/Light Sensor |
| Light Color | 4K |
| Cut Hole size | 155 |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Epistar |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø170mm x 32mm |
| Specification | Wattage: 15W | Dim: Ø170mm x 32mm | Cut: 155mm | CRI: Ra>80 | IP: IP20 | Driver: Lafit | LED: Epistar | MOQ: 12 |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room, Kitchenroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Hyper Market, Watch Store |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories