LAFIT
LAFIT Fotis BK Linear Wall Washer Multi-Optic Linear Wall Washer 24W 3000K LFFC096-24W
₹30956
₹18574
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Built for professional outdoor lighting design, the LAFIT Fotis LFFC096-24W offers 24W output, Black body, and 3000K Warm White color quality. Beam angle: 10°/15°/30°/45°/60°/18*55°/20*45°/10*60°; dimensions: L1000 x W38 x H82 mm; protection: IP-66. Ideal for villas, hotels, public landscapes, and commercial exteriors.
Specification
| Type | Multi-Optic Linear Wall Washer |
| Wattage/Power | 24W |
| Voltage | 24V DC/DMX512 |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 10°/15°/30°/45°/60°/18*55°/20*45°/10*60° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | DMX512 Compatible |
| Light Color | 3000K |
| Mounting Options | Surface |
| IP rating | IP66 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L1000 x W38 x H82 mm |
| Specification | 24W Multi-Optic Linear Wall Washer, IP-66, CRI Ra≥80 |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Porch, Backyard – Public Spaces: Monuments, Pathways, Art Galleries, Public Parks – RETAIL: Art Galleries, Hyper Market |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories