LAFIT
LAFIT Trivo BK Up-Lighter Wall Washer Compact Up-Lighter Narrow Beam 20W 3000K LFFC119-20W
₹34417
₹20650
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT presents the Trivo LFFC119-20W - a 20W wall washer up-lighter engineered with Black aluminium housing and 3000K Warm White CCT. With 3° beam optics in a L90 x W155 x H130 mm body and IP-65 weather sealing, it serves as a versatile choice for facades, parks, and feature lighting.
Specification
| Type | Compact Up-Lighter Narrow Beam |
| Wattage/Power | 20W |
| Voltage | 230V AC |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 3° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3000K |
| Mounting Options | Surface |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L90 x W155 x H130 mm |
| Specification | 20W Up-Lighter Narrow Beam, IP-65, CRI Ra≥80, 3° Beam |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Porch, Entrance, Backyard – Public Spaces: Monuments, Pathways, Public Parks, Art Galleries |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories