LAFIT
LAFIT Lumos Gray LED Street Plastic Body Street Light 30W 6K LFST1197
₹997
₹598
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Light up roadways, lanes, and access drives with the LAFIT Lumos 30W street light in Gray. 90° beam angle and IP65 weatherproofing ensure broad coverage; 6K colour provides excellent visibility. Body: L334 x W105 x H50, Pole Ø40mm.
Specification
| Type | Plastic Body Street Light |
| Wattage/Power | 30W |
| Voltage | 230V AC |
| Body Color | Gray |
| Beam angle | 90° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 6K |
| Mounting Options | Pole |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L334 x W105 x H50, Pole Ø40mm |
| Specification | Plastic body, pole-mounted street light |
| Industry | Public Spaces, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | Public Spaces: Pathways, Market Streets, Public Parks – RESIDENTIAL: Entrance, Backyard, Porch |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories