LAFIT
LAFIT Power Supply - Power Supply Analog Dimmable 40W - LFADM00104024T
₹6366
₹3820
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Analog dimmable 40W LED driver LFADM00104024T from LAFIT provides 24V DC 24V 1.67A output with 0-10V dimming protocol compatibility. Robust L150 x W53 x H35 IP-65-rated chassis, premium Meanwell components. Ideal for healthcare, education, and corporate lighting installations requiring traditional dimming controls.
Specification
| Type | Analog Dimmable |
| Wattage/Power | 40W |
| Voltage | 24V DC |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Analog Dimmable (0-10V) |
| IP rating | IP-65 |
| Power | NO |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L150 x W53 x H35 |
| Specification | Output: 24V 1.67A; Dimensions: L150 x W53 x H35; IP: IP-65; Driver: Meanwell |
| Industry | Workspace, RESIDENTIAL, Institutions |
| Type of rooms | Workspace: Corporate Office, Conference Room, Co-working space – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Study Room, Bedroom – Institutions: Schools, Colleges, Labs |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights End Cap Pair (SL3020F) - Silicone Profile Accessories - - - SL3020F
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Flexible Clip (SL1010) - Silicone Profile Accessories - - - SL1010
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Flexible Clip (SL1414) - Silicone Profile Accessories - - - SL1414
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories