LAFIT
LAFIT Power Supply - Power Supply Constant Voltage Waterproof 60W - LFWPSCH0503012T
₹2106
₹1264
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT LFWPSCH0503012T 60W 24V DC waterproof LED driver delivers 24V 3A output sealed against moisture ingress at IP-65 rating. Compact L155 x W65 x H42 aluminum enclosure from Lafit. Engineered for outdoor LED strip installations including façade lighting, garden paths, balcony coves, and porch accent illumination.
Specification
| Type | Constant Voltage Waterproof |
| Wattage/Power | 60W |
| Voltage | 24V DC |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Waterproof |
| IP rating | IP-65 |
| Power | NO |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L155 x W65 x H42 |
| Specification | Output: 24V 3A; Dimensions: L155 x W65 x H42; IP: IP-65; Driver: Lafit |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Backyard, Porch, Entrance – Public Spaces: Pathways, Botanical Garden, Monuments – RETAIL: KIOS Outlet, Art Galleries |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights End Cap Pair (SL3020F) - Silicone Profile Accessories - - - SL3020F
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Flexible Clip (SL1010) - Silicone Profile Accessories - - - SL1010
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Flexible Clip (SL1414) - Silicone Profile Accessories - - - SL1414
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories