LAFIT
LAFIT SKYLINE 1718 Black Surface LED Profile Up-Down Linear Profile 9W/FT 3K LFPF1718D2.0
₹720
₹432
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Professional-grade LAFIT SKYLINE 1718 9W/FT linear profile with Black housing. Equipped with Bridgelux LEDs for reliable 3000K Warm White output and 120° beam coverage. Profile dimensions: 17.5(W) x 18.2(H). Features: Up & Down - Furniture Light. Designed for residential, retail, and hospitality lighting.
Specification
| Type | Up-Down Linear Profile |
| Wattage/Power | 9W/FT |
| Voltage | 24V DC |
| Body Color | Black |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Bridgelux |
| IP rating | IP-20 |
| Power | yes |
| Warranty | 3 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 17.5(W) x 18.2(H), Length: 2 Mtr |
| Specification | CRI: Ra >80, IP: IP-20, Length: 2 Mtr, Standard Dimmable |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Kitchenroom, Dining room – Workspace: Corporate Office, Reception – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL46 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL46-BK-GUN BK
Price on Request
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL56 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL56-BK-GUN BK
Price on Request
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL76 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL76-BK-GUN BK
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories