LAFIT
LAFIT SKYLINE 8535 (13.5W) Grey Recessed LED Profile Linear Profile 13.5W/FT 6.5K LFPF8535D2.0-HW
₹926
₹556
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT presents SKYLINE 8535 (13.5W) 13.5W/FT aluminum profile light in Grey finish — a refined choice for continuous linear illumination. Bridgelux LED source emits 6500K Daylight with 120° dispersion. Profile size: 85(W) x 35(H), C.75. Features: High Wattage. Suited for furniture lighting and architectural detailing.
Specification
| Type | Linear Profile |
| Wattage/Power | 13.5W/FT |
| Voltage | 24V DC |
| Body Color | Grey |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 6.5K |
| Cut Hole size | Continuous Linear Cut |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Bridgelux |
| IP rating | IP-20 |
| Power | yes |
| Warranty | 3 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 85(W) x 35(H), C.75, Length: 2 Mtr |
| Specification | CRI: Ra >80, IP: IP-20, Length: 2 Mtr, Standard Dimmable |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Kitchenroom, Dining room – Workspace: Corporate Office, Reception – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL46 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL46-BK-GUN BK
Price on Request
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL56 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL56-BK-GUN BK
Price on Request
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL76 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL76-BK-GUN BK
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories