LAFIT
LAFIT Slimo BK Outdoor Linear Light Outdoor Slimo Linear 18W RGB LFFC127
₹43769
₹26261
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Crafted for premium outdoor applications, this LAFIT Slimo LFFC127 18W outdoor linear light pairs a Black finish with RGB Color Changing light quality. 120° beam optics distribute illumination evenly across vertical and horizontal surfaces. Dimensions: L1000 x W27 x H35 mm, IP rating: IP-65.
Specification
| Type | Outdoor Slimo Linear |
| Wattage/Power | 18W |
| Voltage | 24V DC/DMX512 |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | RGB Color Changing/DMX512 |
| Light Color | RGB |
| Mounting Options | Surface |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L1000 x W27 x H35 mm |
| Specification | 18W RGB Outdoor Linear Light, IP-65, 120° Beam, DMX512 |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces, Restaurants, Party Halls |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Backyard, Porch – Public Spaces: Monuments, Pathways – Restaurants: Lounge Area, BAR – Party Halls: Convention centers, Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL46 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL46-BK-GUN BK
Price on Request
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL56 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL56-BK-GUN BK
Price on Request
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL76 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL76-BK-GUN BK
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories