Description
CHANGI CARLO 7W BK: CRI≥90, 3000K Warm White, 15/20/30° beam. Energy-efficient LED delivers φ60×22mm form factor with φ55mm aperture. Ultra-slim 22mm profile for low-clearance ceiling installations. Excellent for residential, workspace, and retail applications.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 7W |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 15/20/30° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | φ55mm |
| Lumens | 315 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Seoul Semiconductor |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ60×22mm |
| Specification | CRI≥90, IP20, Beam: 15/20/30°, Flux: 315 Lm, Material: Aluminium, LED: Seoul Semiconductor |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room – Workspace: Corporate Office, Reception, Private Cabin – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories