Neptune Lights
Neptune Lights AIR 002 (BEAT) BK SMD Round 7W 4K AIR 002
₹2331
₹1398
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The Neptune Lights AIR 002 (BEAT) delivers 7W of premium recessed lighting in Black. 90° beam angle, 4000K Natural White output at 760LM±5%, CRI >90. Dim: D65xH45. Cut-out: ø55mm. Neptune Air Smart, App Control, Tunable White, Dimmable. SMD Recessed. Designed for hospitality, restaurants, and contemporary offices.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 7W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 90° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Neptune Air Smart, App Control, Tunable White, Dimmable |
| Light Color | 4K |
| Cut Hole size | ø55mm |
| Lumens | 760LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | NO |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D65xH45 |
| Specification | CRI>90, 7W, 760LM±5%, Beam 90°, SMD, Neptune Air |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Kitchenroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Art Galleries – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories