Description
Upgrade your lighting with Neptune Lights PUNCH 15W 15W. White finish, 3000K Warm White output, 36° beam angle. COB recessed. Ra>90+. Cut: Ø55mm. 1275LM±5%. Compact D60xH84.5mm design suits residential and commercial spaces alike.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 15W |
| Voltage | 220V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | Ø55mm |
| Lumens | 1275LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D60xH84.5mm |
| Specification | 15W COB Recessed, 36°, Ra>90+, IP20 |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room – Workspace: Corporate Office, Reception – Restaurants: Reception, Private rooms |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories