Neptune Lights
Neptune Lights AIR 006-DEEP BK COB Module Round Deep 7W 3K AIR 006-DEEP
₹2673
₹1604
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The Neptune Lights AIR 006-DEEP delivers 7W of premium recessed lighting in Black. Featuring 38° beam angle and 3000K Warm White output at 630LM±5% with CRI >90. Dimensions: D70xH72. Cut-out: D65. Features: Neptune Air Smart, App Control, Tunable White, Dimmable. Product type: Recessed Module. Designed for luxury retail, galleries, and upscale commercial environments.
Specification
| Type | Round Deep |
| Wattage/Power | 7W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Neptune Air Smart, App Control, Tunable White 2700K-6500K, Dimmable |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | D65 |
| Lumens | 630LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | NO |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D70xH72 |
| Specification | CRI>90, 7W, 630LM±5%, Beam 38°, Cutout D65, Neptune Air |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Private Cabin – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique – Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories