Description
Modern, energy-efficient, and elegant — the CHANGI CARLO 7W surface light delivers 3000K Warm White output with a 20° spread. 3K finish complements any interior scheme. Dimensions: φ68×H55mm. Features: 15° Tiltable. Excellent for RESIDENTIAL.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 7W |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 20° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | 15° Tiltable |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 378 Lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Seoul Semiconductor |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ68×H55mm |
| Specification | 7W, 20° Beam, CRI≥80, IP20, Seoul Semiconductor LED, CRI≥90, Aluminium, Compact Spotlight |
| Industry | RESIDENTIAL, RETAIL, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Entrance – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique – Workspace: Reception, Corporate Office |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories