CHANGI
CHANGI CARLO BK COB Square 2x7W 3K CH 2424-SQ-2x7W
₹7198
₹5039
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
CHANGI CARLO 2x7W BK: CRI≥90, 3000K Warm White, 15/20/30° beam. Energy-efficient LED delivers 84×146×42mm form factor with 80x140mm aperture. Dual-head adjustable design for versatile accent and task lighting. Excellent for residential, workspace, and retail applications.
Specification
| Type | Square |
| Wattage/Power | 2x7W |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 15/20/30° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | 15° Tilt, 22° Rotation |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | 80x140mm |
| Lumens | 630 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Seoul Semiconductor |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 84×146×42mm |
| Specification | CRI≥90, IP20, Beam: 15/20/30°, Flux: 630 Lm, Material: Aluminium, LED: Seoul Semiconductor |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room – Workspace: Corporate Office, Reception, Private Cabin – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories