Description
CHANGI CYLINDER-R: a 8W surface LED downlight finished in 3K. Produces 3000K Warm White light through a precise 110° beam for comfortable ambiance. Measures φ99×H46mm. Suited to RESIDENTIAL.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 8W |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 110° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 720 Lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Epistar |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ99×H46mm |
| Specification | 8W, 110° Beam, CRI≥80, IP20, Epistar LED, CRI≥80, Aluminium, Wide Beam |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Study Room – Workspace: Corporate Office, Conference Room, Waiting Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories