CHANGI
CHANGI EMPORIO WH COB Rectangle 2x40W 3K CH 2410-M-2x40W
₹10148
₹7104
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Elevate your space with the CHANGI EMPORIO 2x40W recessed downlight. WH body provides 3000K Warm White output at 24/38° beam, creating focused and elegant ambiance. Dimensions φ295×125mm, cut-out 280x130mm. High-output dual movable heads for large commercial spaces. Perfect for living rooms, offices, and retail environments.
Specification
| Type | Rectangle |
| Wattage/Power | 2x40W |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 24/38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | 25° Tilt |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | 280x130mm |
| Lumens | 8038 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Seoul Semiconductor |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ295×125mm |
| Specification | CRI≥90, IP20, Beam: 24/38°, Flux: 8038 Lm, Material: Aluminium, LED: Seoul Semiconductor |
| Industry | Workspace, RETAIL, Institutions |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Entrance – Workspace: Corporate Office, Conference Room, Reception – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Hyper Market |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories