CHANGI
CHANGI FLOWER Antique Gold COB Round 7W 3K CH 247-7W
₹6254
₹4378
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Precision meets aesthetics with the CHANGI FLOWER 7W in Antique Gold. Uniform 3000K Warm White output through a 24° beam enhances any interior. Dimensions φ100×85mm, cut-out φ75mm. Crafted from premium cast brass and copper alloy for elegant heat dissipation. Recommended for living rooms, hospitality venues, and workspace lighting.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 7W |
| Body Color | Antique Gold |
| Beam angle | 24° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | 20° Tilt |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | φ75mm |
| Lumens | 420 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Seoul Semiconductor |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ100×85mm |
| Specification | CRI≥90, IP20, Beam: 24°, Flux: 420 Lm, Material: Aluminium, LED: Seoul Semiconductor |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Party Halls |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Entrance, Poojaroom – Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls – Party Halls: Banquet halls, Convention centers, Mandapam |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories