CHANGI
CHANGI GALAXY (Square) WH SMD Square 6W 3K CH S-75-6W-SQ
₹1475
₹1033
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Introducing the CHANGI GALAXY (Square) — a sophisticated 6W LED solution with 3K body and 120° optics. Recessed installation with 3000K Warm White color rendering. Housing: 75×75×H20mm, cut-out: φ55mm. Outstanding for RESIDENTIAL.
Specification
| Type | Square |
| Wattage/Power | 6W |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | φ55mm |
| Lumens | 417/442/463 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Epistar |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 75×75×H20mm |
| Specification | 6W, 120° Beam, CRI≥80, IP65, Epistar LED, IP65, IK08, CRI≥80, PMMA Diffuser, Light Guide Plate |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Bathroom, Entrance, LIVING ROOM – Workspace: Conference Room, Reception – Public Spaces: Airport, Market Streets |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories