Description
Modern, energy-efficient, and elegant — the CHANGI LENN 8W surface light delivers 3000K Warm White output with a 35° spread. 3K finish complements any interior scheme. Dimensions: φ65×H45mm. Features: Triac Dimming. Excellent for RESIDENTIAL.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 8W |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 35° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Triac Dimming |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 420/434 Lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Lumens |
| IP rating | IP54 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ65×H45mm |
| Specification | 8W, 35° Beam, CRI≥80, IP54, Lumens LED, CRI≥90, IP54, Triac Dimming, Aluminium |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Entrance – Workspace: Reception, Waiting Area – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories